Vlastní avokádo

Milí přátelé Aubriety,

dnes si zcela jednoduše a takřka bez námahy vypěstujeme vlastní hruškovec přelahodný (Persea americana). Strom, jehož plodem je avokádo. Zůstaneme zatím u rostliny, plody se dostaví později :-)

DSC_0538

Avokádo lehce koupíte, jeho dužninu použijte třeba do pomazánky. Výborná je tvarohová s česnekem.

DSC_0551

No a pecku, tu si zasadíme. Nebudeme poslouchat složité rady a náročné postupy, ve kterých je pecka zavěšena například na špejlích nad vodou. Aubrietin postup je jednoduchý, nebojím se říci primitvní a spolehlivý.

DSC_0545

Úvodem OPATRNĚ vyjmeme pecku z dužniny.  Každé nepatrné poškození pecky může mít za následek její pozdější hnití a nezdar. Avokádo by mělo být zralé až přezrálé, půjde to tak snadněji. Po vyjmutí je třeba pecku dokonale očistit od zbylé dužniny. Její zbytky by mohly mít opět za následek zahnívání pecky, která by tak logicky nevyklíčila.

DSC_0558

A nyní přichází postup ověřený Aubrietou. Čistou, nepoškozenou pecku jsem zasadila do květináče k ibišku.  Můžete si vybrat libovolnou pokojovou květinku. Podmínkou je častá zálivka rostliny. Proto je dobré přisadit pecku k ibišku, fikusu, šefleře, monsteře…. Nevhodné jsou kaktusy a sukulenty, ty zaléváme málo. Azalka zase mívá květináč dost prokořeněný…Nejlepší jsou čerstvě přesazené rostliny, do jejich květináče pecku snadno zapíchnete, nebo lépe řečeno zahrabete.

DSC_0564
…a zahrabat!

Bystrého čtenáře, zahradníka,  jistě napadá možnost zasadit pecku do květináče samostatně. Ano, i to je možné. Jen nesmíte zapomenout na pravidelnou zálivku. Dále je důležité, jak pecku zasadíte. Sázejte vždy budoucím klíčkem nahoru – logicky.

DSC_0567
můj hruškovec asi po půl roce :-)

Přibližně po měsící se dostaví úspěch a vy v květináči objevíte klíčící rostlinku. Opatrně ji vyjměte a teď už zasaďte samostatně do květináče. Stále  nezapomínejte na pravidelnou zálivku, v létě můžete hruškovec umístit pod stromy na zahradu, pozor na přímé slunce. Hruškovec není mrazuvzdorný, pochází  ze Střední Ameriky. Má rád vlhko a teplo.

facebook

Květy hruškovce jsou oboupohlavní, při troše štěstí se tedy můžeme dočkat plodů. Úspěšnější v tomto ohledu bude pěstování avokáda ve skleníku. Květy opylujte opatrně štětečkem. Mějte na paměti, že z pecky avokáda vyroste v jeho domovině statný strom. I v našich podmínkách je dobré rostlinu zaštipovat, v létě hnojit a používat zeminu pro pokojové rostliny. Častým problémem bývá hnědnutí listů. Příčinou bývá suchý vzduch a špatná zálivka (málo nebo moc).

Krásný a zdravý hruškovec přelahodný Vám přeji a také krásné dny příští :-)

Vaše Aubrieta


Kam dál ?
Domů | Aubrietiny procházky | Aubrietina zahrádka | Aubrietiny nápady | Archiv | Fotogalerie
další podobné články

Řeřicha setá
Rozmnožování fuchsií
Stříhání ibišků

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup