Medinilla

Medinilla magnifica

další názvy: malajský orchidejový strom, tupoušek

DSC_0545
Medinilla magnifica – foto Aubrieta, Fata Morgana

Pěstování v létě

Zálivka vydatná, zemina nesmí vyschnout, pozor na přemokření
umístění polostín, ideálně zimní zahrada, v teplém létě pod větvemi stromů
hnojení jednou za 14 dní KRISTALON Plod a květ
zemina pro pokojové rostliny s přídavkem rašeliny
Další požadavky vysoká vzdušná vlhkost

 

Pěstování v zimě

Zálivka mírná, s ohledem na teplotu zimoviště
umístění polostín
hnojení nehnojíme
zemina pro pokojové rostliny s přídavkem rašeliny
Další požadavky vysoká vzdušná vlhkost, teplota okolo 16C

 

Medinilla je nádherná tropická rostlina, ve Filipínách, kde je původní, roste jako strom  až 3 metry vysoký. Všechny fotografie v tomto článku pocházejí z Botanické zahrady v Troji,  tamní  Medinilla není o mnoho menší.

DSC_0543
Medinilla magnifica – foto Aubrieta, Fata Morgana

 

Na rostlině upoutají obrovská růžová latovitá květenství, která se postupně rozvíjejí a dosahují pak délky až 20 cm. Plodem jsou  fialové bobule. I žilnaté, srdčité listy jsou na rostlině dekorativní. Krásné jsou větvičky, na kolénkách chlupaté.

Medinilla magnifica - foto Aubrieta, Fata Morgana
Medinilla magnifica – foto Aubrieta, Fata Morgana

Rostlina bývá v nabídce zahradnictví i hobby marketů. Obvykle koupíte asi půl metru vysokou, kvetoucí rostlinu, za ne malý peníz. Cena je vysoká, protože  množení Medinilly není zcela jednoduché. A bohužel ani pěstování v domácích podmínkách nebývá úspěšné.

Jak už původ rostliny napovídá, pochází z  míst s vysokou vzdušnou vlhkostí. To je první, co musíme rostlině zajistit. Časté sprchování vlažnou vodou a rosení listů bude zároveň prevencí proti sviluškám a různým parazitům.

V tropech najdeme Medinillu růst i epifyticky (v korunách stromů), nemá tedy ráda přímé slunce. Pro tvorbu květů je důležité klidové období v zimě s teplotou okolo 16 C a s omezenou zálivkou. V létě je dobré rostlinu vynést ven na zahradu pod keře stromů.

V letním období tupouška pohnojíme každých 14 dní (nejlépe KRISTALON plod a květ). Zeminu volíme raději s kyselejší reakcí, s přídavkem rašeliny. Květinu množíme z jara z vrcholových řízků. Rozmnožování je ale, jak již bylo řečeno,  velice obtížné.

Celkově je pěstování Medinilly značně náročné, opětovného kvetení se dočkáte zejména při pěstování ve skleníku nebo zimní zahradě. Tupoušek často ztrácí listy následkem nízké vzdušné vlhkosti a bývá napadán sviluškami.

koláž1

 

Krásným exemplářem se můžete potěšit v již zmíněné Botanické zahradě hl.m.Prahy v Troji ( moje fotografie jsou z února 2014), nejhezčí v Čechách je ale prý Mandenvilla v Botanické zahradě v Teplicích.

Vaše Aubrieta


Kam dál ?
Domů | Aubrietiny procházky | Aubrietina zahrádka | Aubrietiny nápady | Archiv | Fotogalerie
další podobné články

Orchideje ve Fata Morganě
Africké fialky a tořivky
Orchideje
pokojový ibišek 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup