Rozkvetlé cestičky
Milí přátelé Aubriety,
a romantických zahrad zvlášť. Určitě se na Vaší zahrádce najde cestička, chodníček… Je dřevěný, z cihel, dlaždic, pískovcových kamenů.. Spáry jsou vysypané pískem, hlínou, možná prorostlé travou.
Zkuste do spár vysadit skalničky.
Na horním obrázku vyplňuje mezery mezi růžovými kameny zběhovec plazivý (Ajuga reptans), irský mech (Sagina subulata), ten na slunci i v polostínu vytváří rozkošné mechové kopečky a pak rozchodník (Sedum). Společně vytvořily skalku na zahradním chodníku. Přiznávám, že tato varianta se hodí na poněkud méně vytížené pěšiny.
Mechovec srstnatý (Cotula hispida) (na obrázku nahoře tmavě zelená rostlina) kvete na jaře žlutě, společnost mu dělá velice odolná mateřídouška. Bylinky, zvláště tymián s mateřídouškou, se do spár mezi dlaždicemi hodí výborně. Nevadí jim sešlapání, snesou chudou, suchou půdu, slunná místa. Navíc bude Vaši procházku zahrádkou provázet nezaměnitelná vůně.
Doplnit je můžete po stranách cesty levandulí, ta se do spár svým vzrůstem opravdu nehodí, ale při kraji nadělá spoustu radosti.
Pokud je vaše zahradní pěšinka na místě vlhkém a navíc i stinném, dobře zde poroste vrbina penízková ( Lysimachia nummularia) nebo isotoma ( Isotoma fluviatilis) se záplavou modrých kvítků. Ta ale potřebuje alespoň polostín. Do stínu mě napadl ještě břečťan…
Na dolním obrázku kvete ve spárách mezi dlaždicemi Mazus reptans. Drobná trvalka dává přednost vlhčím stanovištím, výborně se hodí na chodníky lehce smáčené třeba v blízkosti zahradního jezírka. Opatrně na mráz.
Rostlinky do spár sázejte v malých trsech v rozestupech asi 20 cm.Vyhlubte ve spárách malé jamky a rostliny do nich pořádně přitlačte, můžete mírně přesypat zeminou. Po výsadbě kytičky důkladně zalijte a pak pravidelně zalévejte i suchomilné rostliny po dobu min 14 dnů, aby se trsy dobře ujaly.
Pamatujte, že přelom srpna a září je nejlepší období v roce pro přesazování či novou výsadbu rostlin. Půda je totiž létem prohřátá.
Krásné dny příští a hodně radosti, ať jste kdekoliv,
Vaše Aubrieta