Rozmarýnový olej

aktualizováno 13.9. 2015

Milí přátelé Aubriety,

specifická vůně rozmarýny lékařské je právě v horkých letních dnech nejsilnější. Využijeme toho  a vyrobíme si rozmarýnový olej ještě před tím, než nám rozmarýna rozkvete. Mimochodem všimněte si jejích květů – jsou podobné hluchavce. Aby taky ne, rozmarýna patří s hluchavkou do čeledi hluchavkovitých ( Lamiaceae).

ZDROJ

Zpět k oleji.  Pokud budete chtít využít rozmarýnový olej k masážím, použijte třeba jako základ olej mandlový nebo z hroznových jader. Jsou to lehké oleje. Budete-li chtít olej využít do salátů nebo k rybám, použijte klasicky olej olivový.

Celé  rozmarýnové větvičky nebo natrhané  jednotlivé  lístky  nechte dobře na vzduchu  oschnout klidně celý den, aby olej nebyl zakalený nebo nezačal plesnivět. Poté je zalijte olejem tak, aby rozmarýna byla celá v oleji ponořená. V některých publikacích se doporučuje nechat olej louhovat na prudkém slunci. Já nechávám pouze pár prvních dní na světle v kuchyni, poté sklenici uložím do chladu. Nezapomeňte směs pravidelně protřepávat.

Přibližně po šesti týdnech je dobré olej scedit, hlavně pokud ho budete chtít využít k masážím  (prokrvuje pokožku, odhání deprese, pomáhá při rýmě, působí protirevmaticky) nebo na vlasové koupele ( pro lesklé a neroztřepené vlasy). Rozmarýnu v olivovém oleji používám zejména na ryby. V tomto případě do oleje dávám celé větvičky rozmarýny.

 

ZDROJ

Ještě Vám poradím, jak si rozmarýnu rozmnožíte. Rozmarýnové větvičky uřízněte pod kolínkem a odstraňte tak dvě poslední patra lístků. Poté zapíchejte větvičky do hlíny do květináče a ještě vše zakryjte igelitovým (mikrotenovým) pytlíkem. Vyrobíte si takový skleník. Občas větrejte, hlínu udržujte mírně vlhkou. Tak do měsíce začne rozmarýna přirůstat a vy máte nové rostlinky pro kamarádku (třeba).

Závěrem je dobré si připomenout, že rozmarýna lékařská (Rosmarinus officinalis) je naprosto nevhodná pro těhotné ženy a lidi s vysokým krevním tlakem. Protože pochází ze Středomoří, kde  roste  na skalnatých pobřežích. nebudeme ji příliš zalévat a necháme ji na sluníčku. V našich podmínkách není mrazuvzdorná a tak ji na zimu uklidíme třeba na okenní parapet.

Díky své specifické vůni připomínající kadidlo se rozmarýna také jako kadidlo využívala. Zavěšené větvičky rozmarýny ve skříni působí proti molům.

Vaše Aubrieta

TAŠKA od Aubriety ZDE

Kam dál ?

Káva u Alchymisty
Kopřivový čaj
Rebarborovo – jahodová limonáda
Lipový likér a čaj

 

 

 

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup