Českým Švýcarskem#3 – Předválečným opevněním

Naše dnešní procházka povede linií opevnění ( tedy laicky okolo bunkrů) a projdeme společně úsek Srbská Kamenice –  Dolský Mlýn. Tato trasa je součástí Labsko – Oderské čáry a tvořila páteř obrany severních Čech. Vznikla v letech 1936 – 37. Dále nemá smysl, abych se pokoušela vojenskými termíny vysvětlit a popsat účel tohoto způsobu obrany, protože tomu absolutně nerozumím. Více najdete ZDE.

DSC_0691

Provedu Vás  po modré značce krásnou přírodou Českého Švýcarska. Začneme v Srbské Kamenici, téměř na výjezdu z ní ve směru na Všemily u autobusové zastávky.

Cestou podél říčky Kamenice budete moci obdivovat typická stavení bývalých  Sudet.  Přivonět si k devětsilu bílému, který říčku lemuje a obdivovat pískovcové skalní masivy.

Trasu jsem začala ve směru od Srbské Kamenice. Je zcela jedno kterým směrem se po modré turistické značce vydáte, prudkému výšlapu a poté klesání  se nevyhnete. Pěšina vede lesem mezi skalami, místy po schodech, těsně podél skal. Z lesa na Vás vykoukne Růžovský vrch.

Hlavním důvodem, proč tudy jít jsou ale bunkry. Nespočítala jsem, kolik jich na trase je, je jich hodně.  O některé doslova zakopnete, jiné budete muset hledat.

Pak prudce sestoupíte k perle Českého Švýcarska – k Dolskému mlýnu. Blíže Vám o něm porozprávím v nějakém z dalších příspěvků, dnes Vám jen řeknu, že se odsud můžete dále vydat třeba do Kamenické Stráně, do Růžové, Jetřichovic nebo na Meznou.

Zbývá dodat, pro koho je procházka vhodná: pro všechny milovníky přírody, ale pozor cesta je náročná. Bohužel  není pro paraplegiky nebo pro rodiny s kočárky. Určitě potěší milovníky novodobé historie stejně tak jako obdivovatele Národního parku České Švýcarsko. Jo a je vhodná pro psy (na vodítku), ten náš měl při focení výjimku. :-)

Vaše Aubrieta

 

Kam dál ?

Aubrietiny procházky      Aubrietina zahrádka         Aubrietiny nápady       Archiv příspěvků      Fotogalerie

další podobné články

Českým Švýcarskem #2 – Křížová hora v Jiřetíně pod Jedlovou
Českým Švýcarskem # 1 – Na Pastevní vrch
Českým Švýcarskem
Růžová voda, cukr, sůl

 

 

 

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup