Brusnice borůvka

DSC_0089
Brusnice borůvka (zralý plod)

Vaccinium myrtillus

Dnes si budeme povídat o borůvkách. O našich, lesních borůvkách. Ty obrovské  kanadské, kamčatské a bůhvíjaké ještě necháme spát. Lesní drobné, modré bobulky mají pro naše tělo tolik prospěšných látek, že se jim máloco vyrovná. Jako první nás jistě napadne moderní slovo antioxidant a pak si alespoň já vybavím modré ruce, co nejdou umýt, o modré puse ani nemluvě.

Brusnice borůvka je příbuzná s vřesem obecným, patří do stejné čeledi vřesovcových (Ericaceae). Při procházkách lesem si všimněte, jak nádherná jsou místa, kde společně rostou.Třeba v Českém Švýcarsku najdete na vrcholcích pískovcových skal doslova zahrádky tvořené těmito dvěma rostlinami. Někdy se k nim přidá brusinka, mech nebo kapradí. Všechny výše jmenované rostliny mají rády chudší, kyselé půdy.

Jistě víte, že je borůvka opadavý keřík, kvete v květnu, modročerné plody (bobule) dozrávají o prázdninách – záleží na stanovišti, v chladných horských oblastech i v září.  A je naše – je u nás původní.

Borůvky snižují cholesterol a cukr, působí lehce močopudně, protizánětlivě, upravují stolici, obsahují mimo jiné i vitamin A a C. Čaj z listů je výborný pro cukrovkáře. Dokonale zralé plody mohou dokonce pomáhat při léčbě neplodnosti. Jsou prospěšné pro oči. Doporučují se při aftech v ústech i při bolestech v krku. Spotřebu borůvek netřeba nijak omezovat.

DSC_0198

Závěrem jen připomínám: NIKDY nepoužívejte při sběru borůvek tzv.“hřeben“. Strhávání plodů spolu s listy vede k nenávratnému poškození rostlin. Sbírejte jen tolik borůvek, kolik opravdu spotřebujete. Mějte na paměti, že jsou cennou potravou pro ptáky a jiná lesní zvířata. V lese se chovejte tiše, v porostu borůvek choďte opatrně, nepoškoďte rostliny.   Nemělo by být poznat, kudy jste v lese prošli, tak zlehka byste měli jít.

 Často se mě ptáte:

Jak umýt špinavé ruce od borůvek ?

Výborně funguje citron, šťáva i kůra z něj. Pěkně si ruce citronem vydrbejte jako kartáčkem. :-)

 

Kam dál ?

Aubrietiny procházky      Aubrietina zahrádka         Aubrietiny nápady       Archiv příspěvků      Fotogalerie

další podobné články

Bezinková šťáva, čaj a med
Lesem
Růžová voda, cukr a sůl
Vřes obecný

 

 

 

 

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup