čaj na zimu
Milí přátelé Aubriety,
projdeme se zahradou a nasbíráme si kytičky na čaj pro dlouhé zimní večery. K procházce si vybereme den kdy neprší, nejlépe vyrazíme ráno nebo v podvečer.
Jako základ natrháme kopřivy, trhat budeme vždy jen konce rostlin, nové přírůstky. Přidáme jahodové a malinové listí. Jahodové pomůže od stresu. Do lesa vyrazíme pro listí ostružinové, léčí močové cesty.
Aby směs nebyla jednobarevná, zelená, poprosíme bezinku o pár jejich okolíků. Pomáhají při nachlazení a snižují horečku. O bezu najdete téměř vše ZDE .
Roste-li Vám na zahradě růže šípková nebo svraskalá, přidáme kvítky. Snižují hladinu cukru v krvi.
Cennou surovinou do zimního čajíku bude i borůvkové listí. Pomůže cukrovkářům, léčí afty, bolest v krku.
Závěrem směs určitě chutí obohatí sušené jahody. S postupujícím létem budeme do směsi přidávat další bylinky a květy stromů. Určitě nezapomeňte na lipový květ, u nás zavoní tak do deseti dnů si myslím.
Tymián nasbíráme určitě taky, ale přijde mi, že je ve směsi hodně výrazný, proto si ho suším zvlášť a přidávám do čaje teprve tehdy, když někdo blízký potřebuje pomoci od kašle.
Tentokrát jsem bylinky nasušila v sušičce na nejnižší stupeň po dobu asi tří hodin. Ale kdo chce romantiku, tak na půdě nebo v suché stodole to půjde stejně dobře, ne-li lépe. Konečně píšu tom ZDE.
A nezapomenu dodat, že sbíráme jen listy nenapadené a chemicky neošetřené.
Krásné dny příští,
Vaše Aubrieta
Kam dál ?
Domů | Aubrietiny procházky | Aubrietina zahrádka | Aubrietiny nápady | Archiv | Fotogalerie
další podobné články
Milá Aubrieto, děkuji za skvělou inspiraci. Ráda bych si letos nasušila také svou vlastní čajovou směs, tohle složení se mi moc líbí, tak snad to klapne a v zimě se budeme těšit z výborného zdravého čajíku Krásný zbytek neděle A.
Bylinkové čaje je jedna z věcí, na které se na zimu těším , přes léto se tak nevychutnají v tom horku