Moje milá dřípulka

Milí přátelé Aubriety,

zahradníci jistě vědí, kdo je moje milá, začátečníkům to ráda prozradím. Dřípulka trojbarevná (Sparaxis tricolor) je hlíznatá, drobná rostlinka z čeledi kosatcovitých (Iridaceae) . Je tedy příbuzná logicky s kosatcem, ale také s gladiolem nebo šafránem.

DSC_0303

Na konci dřípulky najdeme  tzv bazální stonkovou hlízu. Tu vysazujeme brzy z jara (je to lepší než na podzim, Sparaxis je choulostivý na mráz a naši zimu by nemusel přežít.).

DSC_0167
všimněte si slabé slupky, která hlízu chrání

Já hlízy vysadila na začátku března do květináče a pěstovala jsem na světle a v  chladu až do konce dubna. Pak teprve jsem dřípulky vynesla ven.

DSC_0163
příprava před výsadbou
DSC_0170
dřípulky už jsou přikryté tenkou vrstvou hlíny

Od poloviny června se mi odvděčily  pestrobarevnými květy.Typické pro dřípulky jsou tmavší ozdobné skvrny u odlišně zbarveného středu květu. Ne nadarmo se sparaxisům  někdy říká „cikánské květy“.

DSC_0302
škoda jen, že začaly u listů brzy hnědnout špičky

Jak už bylo řečeno, hlíznaté Sparaxisy jsou choulostivé na mráz, proto po odkvětu pěstujeme list do konce léta (listy jsou svojí stavbou podobné kosatcům či gladiolům), pak necháme rostliny uvadnout, listy zhnědnou, zásobní látky přejdou do hlízy a tu uklidíme třeba do bezmrazého sklepa, kde bude čekat na jaro, až ji znovu vysadíme.

DSC_0375

Dřípulky  jsou krásné ve skalce, na obrubách záhonů nebo v květináči. Mají rády slunce, teplo a výživnou půdu. Pocházejí totiž z Jižní Afriky, přímo z Jihoafrické republiky. Tak je nenechte zmrznout.

Vaše Aubrieta


Kam dál ?
Domů | Aubrietiny procházky | Aubrietina zahrádka | Aubrietiny nápady | Archiv | Fotogalerie
další podobné články

Jak vypěstovat závěsný květinový koš?
Jak hnojit truhlíky
Pelargonie ‚Stelar‘
Begonie hlíznatá

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup