Pelargonie ‚Stelar‘
Milí přátelé Aubriety,
pelargonií není nikdy dost. Letos mám na celé jedné straně domu truhlíky plné těch převislých (Pelargonium peltatum, pelargonie štítnatá).
Zjistila jsem, že jsou ze všech balkonovek nejméně náročné a péči o ně zvládne i ten, co mě má rád a mě pak po návratu nečeká zklamání. Petunie prostě nedal :-(.
V minulých letech jsem pěstovala pelargonie zonální, páskaté (Pelargonium zonale) v samozavlažovacích truhlících a nebylo jim tam dobře. Asi měly přehršel péče, možná moc vody.
A tak od loňského roku rostou v klasických hliněných květináčích, poházené tu po zahradě, tu po terase, občas na ně zapomenu, země vyschne a pelargonie jsou šťastné. Tak krásné jsem je ještě neměla.
Ovšem letos jsem si podle hesla “ děláme si radost nejlépe každý den“ koupila hned dvě pelargonie. Tou první je Pelargonium quercifolium. Přidáte-li její listy do koupele, budete vonět po borovicích.
A tou druhou je novinka – pelargonie hvězdovitá, tzv. Stelar (Pelargonium „Stellar“). Má být odolnější než její kolegyně, dobře přezimuje a nenapadají ji škůdci. Uvidíme.
Také vlastním vonnou pelargonii (Pelargonium graveolens). Ta moje je citronová. Můžete mít i mátovou, jablkovou….její květy jsou drobounké, bílé, ale jinak je tahle krasavice obrovská a stále roste. Přezimuje výborně a snadno se množí řízky.
Pelargonie pocházejí z jižní Afriky a patří do čeledi kakostovitých (Geraniiaceae), proto se často v anglosaských zemích mluví o geraniích. Jsou příbuzné s kakostem (třeba smrdutým – Geranium robertianum).
Stonek většiny pelargonií po čase dřevnatí, je možné je tvarovat řezem. Všechny druhy více méně dobře přezimují ve světlé, bezmrazé místnosti při omezené zálivce. Všimli jste si, že pelargonie nekvetou žlutě a modře?
Krásné dny příští a ať nám ta vegetace roste
Vaše Aubrieta
Kam dál ?
Domů | Aubrietiny procházky | Aubrietina zahrádka | Aubrietiny nápady | Archiv | Fotogalerie
další podobné články