Pelargonie ‚Stelar‘

Milí přátelé Aubriety,

pelargonií není nikdy dost. Letos mám na celé jedné straně domu truhlíky plné  těch převislých (Pelargonium peltatum, pelargonie štítnatá).

DSC_0056
fotografie ze zahradnictví Lebiš

Zjistila jsem, že jsou  ze všech balkonovek nejméně náročné a péči o ně zvládne i ten, co mě má rád a mě pak po návratu nečeká zklamání. Petunie prostě nedal :-(.

DSC_0059

V minulých letech jsem pěstovala pelargonie  zonální, páskaté (Pelargonium zonale) v samozavlažovacích truhlících a nebylo jim tam dobře. Asi měly přehršel péče, možná moc vody.

A tak od loňského roku rostou v klasických hliněných květináčích, poházené tu po zahradě, tu po terase, občas na ně zapomenu, země vyschne a pelargonie jsou  šťastné. Tak krásné jsem je ještě neměla.

DSC_0350
ne, tady bohužel nebydlím, to je anglické Cotswolds :-)

Ovšem letos jsem si podle hesla “ děláme si radost nejlépe každý den“  koupila hned dvě pelargonie. Tou první je  Pelargonium quercifolium. Přidáte-li její  listy do koupele, budete  vonět po borovicích.

DSC_0103
já ty lupy prostě miluju :-)

A tou druhou je novinka – pelargonie hvězdovitá, tzv. Stelar (Pelargonium „Stellar“). Má být odolnější než její kolegyně, dobře přezimuje a nenapadají ji škůdci. Uvidíme.

DSC_0108
pelargonie „Stelar“

Také vlastním vonnou pelargonii (Pelargonium graveolens). Ta moje je citronová. Můžete mít i mátovou, jablkovou….její květy jsou drobounké, bílé, ale jinak je  tahle krasavice obrovská a stále roste. Přezimuje výborně a snadno se množí řízky.

Pelargonie pocházejí z jižní Afriky a patří do čeledi kakostovitých (Geraniiaceae), proto se často v anglosaských zemích mluví o geraniích.  Jsou příbuzné s kakostem (třeba smrdutým  – Geranium robertianum).

DSC_0227
kakost z mojí zahrádky :-) není rozkošný?

Stonek většiny pelargonií po čase dřevnatí, je možné je tvarovat řezem. Všechny druhy  více méně dobře přezimují ve světlé, bezmrazé místnosti při omezené zálivce. Všimli jste si, že pelargonie nekvetou žlutě a modře?

Krásné dny příští a ať nám ta vegetace roste :-)

Vaše Aubrieta


Kam dál ?
Domů | Aubrietiny procházky | Aubrietina zahrádka | Aubrietiny nápady | Archiv | Fotogalerie
další podobné články

Anglie popáté – Cotswolds
Ostruhatka
Petunie hybridy
Bacopa a Million bels

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup