Můj vodní biotop

Včera jsem kropila zahrádku okolo jezírka a slyším samé „žbluňk“ :-) Napočítala jsem snad deset žab.

DSC_0820
žába sedí na leknínu :-)

A tak si říkám, asi je jim tu dobře. Postupně, krok za krokem jsem vytvořila malý rodinný biotop – místo šetrné k přírodě, místo, kde je dobře rostlinám i živočichům. Všichni jsou vítáni. Dříve jsme se v jezírku koupali, vodu filtrovali, chemii sypali, dno luxovali.  Vysilující. Navíc jsme se s postupujícím létem koupali v čím dál tím silnějším roztoku SAVA , na dně ležel vločkovač – nějaká látka, která na sebe chytá nečistoty. A tak jsem jedno jaro jezírko nevyčistila. Na dně jsem nechala vrstvu listí a do ní opatrně uložila vodní kosatec.

DSC_0823
kosatec žlutý

Byl to pokus. A vyšel. Kosatec vykvetl. Přibyla k němu bílá  kala po babičce a další okrově kvetoucí kala.   Zkusila jsem i babelku a tokozelku.

Vedle ve vesnici chtěli modrou skalicí odstranit z rybníka žabinec (okřehek menší, Lemna minor) i zachránila  jsem  ho trochu. Je totiž významnou potravou pro vodní ptáky a svědčí o dobré kvalitě vody. Rychle se u nás zabydlel a vyřešil moje obavy o žáby.

DSC_0822
žába na lovu

Ty totiž do jezírka ochotně skočili, po jeho hladkých stěnách však nemohli ven. Dávala jsem na hladinu všelijaká prkénka, ale oč je žabinec lepší. Nožky žabek se o něj snadno opřou , žáby se pohodlně nadechnou a pohodlně chytnou komára.

A tak mám zase radost. Užijte si vedro, dlouho nebude.

Vaše Aubrieta :-)

V následujících dvou příspěvcích si můžete přečíst něco o žlutém kosatci a babelce.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup