Pod sněhovou peřinou
Milí přátelé Aubriety,
majitelé zasněžených zahrádek. Jistě z okna pozorujete, jak sníh zasypal záhonky, ale i keře a živé ploty.
Sněhová pokrývka pomáhá zeleným rostlinám snáze přečkat zimu. Vždyť pod nadýchanou sněhovou pokrývkou, která je plná vzduchu je výrazně tepleji než venku. Navíc sníh chrání i před mrazivým větrem.
Hlavně na květinových záhonech sníh prospívá, čím je sněhu více, tím lépe. Chrání rostliny před vysoušením sluncem a z jara v období tání poskytne tolik důležitou vláhu.
A co zasněžené stromy a hlavně živé ploty? Pozor musíme dát hlavně u okrasných jehličnanů – tisů, thují, jehličnatých živých plotů, postaráme se i o všechny stálezelené keře.
Lehký sypký sníh na stromech nevadí, těžký, mokrý, roztátý a opět zmrzlý škodí, může větve až zlomit. Nenechávejte byť krásné sněhové čepice na keřích dlouho. Raději je smeťte ještě když je sníh lehký, ledová krusta se odstraňuje už podstatně hůře.
Také tráva pod dlouho ležícím sněhem žloutne, proto určitě neodklízejte sníh z cesty na trávník. Hromady sněhu budou odtávat a zatěžovat trávník podstatně déle. Navíc voda z tajícího sněhu může vytvářet v trávníku louže a zakládat tak podhoubí pro pozdější vznik plísní . Trávník můžeme poškodit i při odklízení sněhu. Po trávníku v tomto období raději nechoďte.
Sníh odklizený ze zahradních cestiček nahrňte pod stromy, pod ovocné dřeviny i opatrně na okrasné záhony. Teď v zimě sníh ochrání , v době tání poskytne vláhu.
Sníh také smeťte z jednoduchých zahradních altánů, skleníků a jiných drobných zahradních staveb, jejichž střecha není na takovou zátěž konstruována.
Krásné zasněžené dny příští,
Vaše Aubrieta
Kam dál ?
Domů | Aubrietiny procházky | Aubrietina zahrádka | Aubrietiny nápady | Archiv | Fotogalerie
další podobné články