Dýně

Dýně jsou IN, trendy, moderní……Je pravda, že se časy, kdy jsme jedli příšerný dýňový kompot ve školní jídelně podstatně změnily. I pohled na dýně se změnil. Kolik se jen vyrojilo druhů, kolik receptů.Chtěla bych Vám na Aubrietě ukázat ty základní. Vůně i chuť každého druhu je specifická. Ten druh, který je dobrý na koláč se nehodí do polévky, třeba. Vypravila jsem se za nimi do Botanické zahrady v Troji. Bylo krásně, dýně se hřály na sluníčku….

koláž1

Dýně patří například s melounem, tykví a okurkou do čeledi tykvovitých (Cucurbitaceae). Příslušníci rozsáhlého rodu rostou povětšinou jako liany, najdeme mezi nimi ale i keře, jednoletky i trvalky, jedno i dvoudomé rostliny. Plodem je bobule – ano, dýně je bobule s pevným, silným vnějším oplodím. Vzácně je plodem čeledi tykvovitých tobolka. Domovinou dýní jsou tropy a subtropy – to vysvětluje náchylnost dýní na mráz. Bez zajímavosti není, že do čeledi tykvovitých patří i rostlina Luffa cylindrica –  známá mycí houba.

koláž2
z leva lagenárie, dýně ozdobná, muškátová a obecná

Lagenarie – tvarem by snad mohly připomínat labutě? Lagenaria siceraria (kalabasa, kalabaš ) původem z jihovýchodní Asie nachází nejčastější využití jako lahev. V úplné zralosti vnitřek plodu vyschne a oplodí téměř zdřevnatí. Zajímavé je, že když odřízneme část nedozrálého plodu, zbytek doroste. Plody můžeme také tvarovat zaškrcováním. V našich podmínkách dorostou do krásy ve skleníku. Mladé plody se dají využít podobně jako cuketa, do salátů nebo k naložení do kyselého nálevu.

Ozdobné tykve mají dužninu hořkou, ale tvary jsou bizardní a nečekané, dobře vydrží – téměř vyschnou – celou zimu jako dekorace. Při pěstování tento druh nemusíte hnojit, chraňte ale rostliny před deštěm.

Muškátová tykev (Cucurbita moschata) má máslově ořechovou chuť a plody se spoustou semen jsou bohaté na vitamin C. Dobrá je do salátů.

Tykev obecná (Cucurbita pepo) je tou nejznámější dýní. Někdy se jí říká Hokkaidó. Právě ta se vyřezává na Halloween, výborná je pečená s kmínem a solí,  polévka se smetanou také není špatná. Plody mohou vážit až 8kg.

koláž3
z leva dýně „Z Bradavic“, žaludová,velkoplodá Table King a Mini turban

Cucurbita Pepo „Z Bradavic“ je vhodná hlavně k dekoraci. Odrůda „Table King“  má výbornou máslovou chuť. Sklízejte mladé plody, je výborná. A konečně špagetová „Vegetable Spaghetti“ má vláknitou dužninu. Když ji uvaříte, bude vypadat jako špagety. Není chuťově nijak výrazná, často se používá jako krmivo pro domácí zvířata. Odrůda „Květa“ je keříčkovitá, plody jsou zelenobílé, podlouhlé. Má hustou dužninu, můžete ji i mrazit.

koláž4
špagetová dýně a tykev obecná „Sweet dumpling“

Tykev velkoplodá (Cucurbita maxima) je jednou z nejkrásnějších dýní. Dužnina je krásně oranžová, kontrastuje s tmavozelenou, hodně žebrovanou“slupkou“. Hodí se k nakládání, dlouho vydrží.

Odrůda „Goliáš“ je původní, česká. Může vážit až 30kg. Z ní uděláte právě ten kompot. Vy ho uděláte dobrý, máte moji důvěru.

„Cucurbita maxima“ – Mini turban –  je odrůda velkoplodé tykve, tu pěstujte pro okrasu. Často se doporučuje okrasné plody nalakovat (bezbarvým lakem se předpokládá :-) ). Budou se lesknout, snadno z nich utřete prach a déle vydrží. Nechám na Vás, já je nelakuji :-) nikdy:-).

Šťastný podzim plný dýní a radosti Vaše Aubrieta


Kam dál ?
Domů | Aubrietiny procházky | Aubrietina zahrádka | Aubrietiny nápady | Archiv | Fotogalerie
další podobné články

Skalničky U Fausta III.
Podzimní truhlík
Listopadky
Uchovávání bylinek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup