Liliovník tulipánokvětý

 

Liliovník tulipánokvětý ( Liriodendron tulipifera)  je pro mne vzácný. Možná je to dáno tím, že ho denně nepotkávám třeba na cestě do práce.  Když ho v nějaké zahradě objevím, tak si toho vážím. Červen je v našich podmínkách jeho nejpravděpodobnější doba květu. (Uvádí se rozmezí května až července, záleží na konkrétním klimatu v oblasti.) A tak jsme se vypravili liliovník hledat.  Chytré knihy říkají, že krásný exemplář roste v Měšicích u Prahy, hned vedle zámku. A milí přátelé, byl tam.

DSC_0954
liliovník tulipánokvětý, foto Měšice u Prahy

Pravda, chvíli jsme tápali. Dokonce se i ptali místní ženy – byla velice nepříjemná a tvrdila, že strom je již odkvetlý.  Chtěla snad liliovník utajit? Systematická práce a detailní průzkum oblasti nás ale ke stromu dovedly. A tak Vám mohu ukázat krásné květy tohoto stromu.

DSC_0952
liliovník tulipánokvětý, foto Měšice u Prahy

Pochází ze Severní Ameriky, kde dosahuje daleko větších rozměrů, než u nás. V českých zámeckých zahradách je vysazován přibližně od poloviny devatenáctého století, prvenství patří Hluboké nad Vltavou. Kromě zvláštních květů, vzdáleně připomínajících tulipán, jsou jeho listy jakoby useknuté a připomínají lyru. Proto byl liliovník někdy nesprávně nazýván lyriovníkem. S nástrojem ale nemá nic společného. Jeho dřevo je měkké a u dřevařů oblíbené. Strom v našich podmínkách poměrně dobře roste v dostatečně zavlažovaných a kyprých půdách. Liliovník tulipánokvětý patří do čeledi  šácholanovitých (Magnoliaceae) a je tedy příbuzný s magnolií. Liliovník je jedovatý.

DSC_0958

 

 

Pro ty z Vás, kterým liliovník kvete pod okny, může moje vyprávění působit komicky. A těm z Vás, kteří jste ho ještě neviděli, uvádím několik míst, které třeba budete mít blízko. Lysá nad Labem – náměstí, Karlovy Vary – Dvořákovy sady, Zoologická zahrada Zlín – Lešná, zámecká zahrada v Lánech, arboretum Nový Dvůr u Opavy.

 

 

 

V současnosti se poměrně často  nabízejí k prodeji semena i malé rostliny liliovníku a tak asi strom brzy pozbude svojí jedinečnost. Při výsadbě pamatujte, že se jedná o v dospělosti vysoký strom – až 30m. Kvetou exempláře staré minimálně deset let, liliovník  je velice dlouhověký – až 400 let.Kam dál ?
Domů | Aubrietiny procházky | Aubrietina zahrádka | Aubrietiny nápady | Archiv | Fotogalerie
další podobné články

Vázy a tulipány na Pražském hradě
Magnolie
Krásnoplodka Bodinierova
Jasmín nahokvětý

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup