Pochmurná procházka

aktualizováno 28.10. 2015

Nevím, jestli to také tak děláte. Já, když jsem někde na výletě a když mám tu možnost, zajdu se podívat na místní hřbitov.  Dozvíte se víc, o lidech, kteří tam žili, dýchne na Vás atmosféra místa.  Během roku jsem pro Vás právě pro toto dušičkové období shromáždila pár fotografií  z těchto mých zastavení.  Hřbitovy jsou povětšinou místa poetická, s obrovskou vnitřní silou.

koláž1
hřbitov u kostela Nanebevzetí Panny Marie na Cínovci

Nejkrásnější  hřbitovy jsou ty u kostelů a ještě krásnější ty, kde je kostel ve volné přírodě, v okolí luk a lesů. Jeden takový jsem našla přímo na Cínovci, u kostela Nanebevzetí Panny Marie. Místo neztratilo svoji sílu, byť už je hřbitov dávno nepoužívaný. V malém lesíku za obcí Noutonice nedaleko Okoře se schovává hřbitov u kostela sv.Jana Křtitele. Kostel i hřbitov jsou opředeny tajemnem.

koláž2
hřbitovní zeď u kostela sv.Jana Křtitele v Noutonicích

Pro mne osobitou atmosféru mají hřbitovy v Sudetech. Mnohé jsou zcela zpustlé, nemusím připomínat, že je zde pochováno mnoho Němců. Procházka po takových místech nutí k zamyšlení  nad pohnutými osudy tehdejších obyvatel.  Třeba si na chvíli uvědomíme, jak klidný život dnes žijeme. Zavítáte-li do Českého Švýcarska, projděte se třeba malým hřbitovem v centru obce Arnoltice.  Najdete ho u polorozpadlého kostela sv.Máří Mgdaleny.

koláž3
hřbitov u kostela sv.Máří Magdaleny v Arnolticích

Ovšem v Sudetech naleznete  i naprosto opuštěné hřbitovy, na těch se opravdu můžete zasnít, zamyslet nebo si sem umístit příběh z knížky, kterou třeba právě čtete. koláž4   Kapitolou samo o sobě jsou hřbitovy židovské. Jeden z nejzajímavějších je v  Mikulově. Židé dávají na hroby kamínky jako symbol vzpomínky, co nikdy neuvadne. Kámen zůstane na hrobě navždy.  Poučné  čtení o židovských náhrobcích jsem pro Vás našla ZDE.

koláž5
židovský hřbitov Mikulov

Pojďme se ještě na chvíli vypravit do zahraničí.  Hřbitovů s pohádkovým výhledem na Alpy asi moc není. Z toho  Kitzbühelu je rozhled jak z katalogu. DSC_0185 V Anglii na Vás dýchne dokonale udržovaná  romantika.

koláž6
Granchester, Anglie

No a na závěr se podíváme do dávné, předávné minulosti. Velice neobvyklé hroby najdete v okolí Stonehenge. Víte, co znamenají kopečky v dálce na poli? To  jsou hroby Keltů, kteří si přáli být pohřbeni tak aby i po smrti viděli na Stonehenge. DSC_0480Kdo chce, může se na Stonehenge vydat třeba hned KLIK :-)  Aubrieta tam totiž byla :-) :-)

Pěkně posviťte svým blízkým, co už odešli   a krásný podzim všem :-)

Vaše Aubrieta


Kam dál ?
Domů | Aubrietiny procházky | Aubrietina zahrádka | Aubrietiny nápady | Archiv | Fotogalerie
další podobné články

Cínovec a Komáří vížka
Procházka vesnicí
Hrad Okoř a osada Colorado
Anglie posedmé – Stonehenge

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup