Žitný chléb
Milí přátelé Aubriety, upečeme si chléb, žitný. Pečení nás krásně zahřeje a v zimě až tak nevadí, když strávíme den v kuchyni. Úlek není na místě, budou to nanejvýš dvě hodiny.
Není od věci si připomenout, jak obilovina žito vypadá.
My budeme potřebovat mouku z žita a taky hladkou mouku z pšenice, dohromady 600g v poměru 1:1 ( pro nematematiky 300g mouky hladké pšeničné a 300g mouky žitné chlebové). Poměr si můžete libovolně měnit, více žitné mouky chléb ztmaví a bude také mazlavější.
Navážíte, dáte do dostatečně velké nádoby (počítejte s tím, že chléb bude kynout a svůj objem tak značně zvětší) a vyhloubíte důlek.
Do důlku nadrolíme 1 kostku droždí (používám to se slonem), zasypete 1 kávovou lžičkou cukru (ne víc, nepečeme buchty) a zalijete vlažnou vodou. Nezalévejte vodou studenou, droždí se lekne a neudělá kvásek. Čekáme, pozorujeme….
Asi za patnáct minut droždí v důlku nabobtná a to je ten okamžik, kdy vše promícháme, přidáme 1 polévkovou lžíci soli, kmín podle chuti (dávám dost) a třeba lněné semínko můžete dát, nebo slunečnicové, dýňové…na co máte chuť. Nebo už tam nepřidávejte nic.
A hněteme a přiléváme vodu, opět vlažnou – celkem asi 400ml. Těsto se nesmí lepit a musí se dělat „bubliny“. Zkušení znají, méně znalí se doučí.
Hotové těsto necháme přikryté utěrkou kynout, ještě ho můžeme zlehka posypat moukou. Asi za hodinu těsto vyklopíme na pomoučněný vál, prohněteme a vytvarujeme chléb – šišku, kulatý….dáme na plech s pečícím papírem.
Pečeme prudce 15 minut na 200C a pak asi hodinu na 180C. Během pečení do chleba nepícháme, troubu neotvíráme, jednoduše chléb neotravujeme.
Po upečení bochník pohladíme rukou namočenou ve vlažné vodě a necháme zcela vystydnout.
Nezapomeňte poděkovat, upekli jste chléb :-).
Vaše Aubrieta
Kam dál ?
Domů | Aubrietiny procházky | Aubrietina zahrádka | Aubrietiny nápady | Archiv | Fotogalerie
další podobné články