Kopřivy a hluchavky

Dnešní povídání bude o kopřivách a hluchavkách. Mnoho lidí vnímá hluchavku jako kopřivu, co nepálí.  Obě rostliny ale spolu mají pramálo společného.

kopřiva dvoudomá, foto České Švýcarsko
kopřiva dvoudomá, foto České Švýcarsko

Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) patří do čeledi kopřivovitých (Urticaceae), může dorůstat výšky až 2 metry, je dvoudomá a vytrvalá. Květenství je zelenožlutý klas a její čtyřhranná lodyha i listy jsou pokryté žahavými chloupky. Právě v těchto chloupcích se nachází největší množství léčivých  látek. Kopřiva jako významná  léčivka  obsahuje mimo jiné vitamin C, histamin, kyselinu šťavelovou, hořčík, železo….Kopřiva dvoudomá má močopudné účinky, odstraňuje z těla škodlivé látky, hojí vředy, tlumí alergické příznaky, využívá se k podpůrné léčbě cukrovky. Odvar je dobrý k omývání vlasů, dodává jim hebkost, můžeme jím  čistit mastnou  pleť, zlepšuje ekzém.

Kopřiva nevadí ani při dlouhodobém užívání.  Obklady ze spařených listů zlepšují revma. Z kopřivy dvoudomé připravujeme čaj, tinkturu, ze spařených listů obklad, používá se do velikonoční nádivky…… Kopřivy (můžete použít list, květ i lodyhu) je nejvýhodnější sbírat na jaře,  dokud jsou rostliny ještě mladé, nejlépe do poloviny května. Sušíme ve stínu, suchu, v mírném průvanu. Listy musí zůstat zelené. Usušené rostliny nepálí.  Babská rada na závěr: pošlehá-li vás kopřiva, potřete zasažené místo šťovíkem.

Často se v přírodě setkáme s menší, jednoletou a jednodomou kopřivou žahavkou (U.urens). Její účinky jsou podobné jako u kopřivy dvoudomé.

hluchavka bílá, foto Bohnice
hluchavka bílá, foto Bohnice

Vytrvalé hluchavce  bílé (Lamium album) se někdy říká hluchá kopřiva. Nežahá. Kvete od května do září, její květy s medovou vůní  jsou bílé, vyrůstají  v paždí listů, jsou  oblíbené u včel, významně medonosné. Rostlina patří do čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae).

I hluchavka bílá  je  léčivka.  Používá se jako podpůrná léčba při  gynekologických onemocněních, má protizánětlivé účinky. Čaj z ní uvařený má příjemnou chuť a vůni.  Často se pije ve směsi s kontryhelem. Zevně se odvar z hluchavky používá na ekzémy a hemeroidy.  Mladé lístečky můžeme z jara použít do salátů. Sbírají se samotné květy nebo vrcholky rostlin.

hluchavka nachová, foto Veltrusy
hluchavka nachová, foto Veltrusy

Poslední rostlinou v tomto povídání bude hluchavka nachová (Lamium purpureum). Blízká příbuzná hluchavky bílé. Není však vytrvalá, roste jako jednoletka nebo dvouletka. Byla k nám přivlečena jako plevel ze západní Asie. Její léčebné účinky jsou  stejné jako u hluchavky bílé.

Obě výše zmíněné hluchavky jsou rostliny drobnější než kopřiva dvoudomá, ale jejich nároky na půdu a výskyt v přírodě je podobný. Často se stávají obtížným plevelem v našich zahrádkách, v oblibě mají půdy s vyšším obsahem dusíku, úrodné, mírně vlhké.

Při plení na zahrádce kopřivu určitě nevyhazujte, to platí zvláště na jaře.  Právě jaro je ta nejvhodnější doba ke sběru kopřiv. Mají v sobě nejvíce účinných látek a jaro je pro očistné kůry jako stvořené.

 

Zde je jednoduchý návod na kopřivový čaj.

Opatrně, nejlépe v rukavicích nasbíráme cca 200g kopřiv, zalijeme 1 litrem vody a necháme asi 15 minut louhovat. Pak vlažný nápoj popíjíme celý den, můžeme i několik dní za sebou, doporučují se tři šálky denně.

 

Kopřivy si také můžete nasušit na dny příští. Sušte je pozvolna, v průvanu, rostliny nesmí zhnědnout. Bylinky sbírejte vždy na čistých místech, ne na pohnojených polích, v parcích nebo u cest. Nejlepší jsou od civilizace vzdálené louky. A nesbírejte po dešti, to je pak neusušíte. Ke sběru vždy používejte  rostliny chemicky neošetřené. Listy by měly být zdravé, nenapadené.  Obecně platí, že nejvíce účinných látek obsahuje rostlina těsně před rozkvětem.

Vaše Aubrieta

 

 


Kam dál ?
Domů | Aubrietiny procházky | Aubrietina zahrádka | Aubrietiny nápady | Archiv | Fotogalerie
další podobné články

 

devětsil bílý
devětsil bílý
devětsil lékařský - foto Botanická zahrada Na Slup
devětsil lékařský – foto Botanická zahrada Na Slup
pampeliška
pampeliška
velikonoční fotogalerie
velikonoční fotogalerie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup