Narcisy v Královské zahradě

Milí přátelé Aubriety,

rok se s rokem sešel a já se znovu vydala do Královské zahrady na Pražský hrad do empírového skleníku na výstavu. Letošní třetí ročník  – Chladná krása kovu v záplavě narcisů – je ve znamení plastik  a narcisů. Kvůli narcisům  jsem přišla hlavně, v plastikách, bronzových ani chirurgických, se nevyznám.

DSC_0102

Pokud chcete ve skleníku fotit, určitě doporučuji pro návštěvu slunečný den. Hra slunce a stínů v květech rostlin bude působit nádherně. Já sluníčko měla a tak mám pro Vás velkou fotogalerii.

koláž1

Nechci se tady zabývat pěstováním narcisů, vše jsem už dávno popsala ZDE. Ráda bych Vám ale ukázala ohromnou rozmanitost květenství narcisů, o které možná málokdo ví. Známe narcisy trubkovité, s malou a velkou pakorunkou, plnokvěté, hybridy cyclamyneus – ty,  jak název napovídá,  mají zpět stočené okvětní lístky (jako bramboříky). Celkem existuje 13 skupin.

DSC_0103

Narcis v sobě nese od nepaměti symboliku příchodu jara, znovuzrození v křesťanství, ale i sebelásku a ješitnost. Bílé narcisy byly oblíbené jako svatební květiny.

DSC_0128

Jistě znáte pověst o osamělém mladíkovi zahleděném do sebe, do své krásy. Jmenoval se Narkissos. Dokonce odmítl i lásku krásné nymfy Echó. Afrodité ho potrestala tak, že se zamiloval sám do sebe.  Tak dlouho hleděl na svůj obraz v tůňce, až se ve snaze obejmout sám sebe,  chudák utopil.  V okamžiku smrti ho bohové proměnili v květinu. Můžete hádat v jakou.  Krásně o tom píše Publius Ovidius Naso.

DSC_0067

Hned při vstupu do empírového skleníku zaujme dokonalé spojení kovových plastik a pokojových rostlin. Sluníčko  prosvítilo listy šáchoru, šeflery, voděnek……

DSC_0036

DSC_0042

 

DSC_0020

V tůňce plavala gerbera.

DSC_0027

Druhá část výstavy byla jako v loňském roce plná cibulovin. Letos to byly ty dříve kvetoucí. O narcisech už jsem řekla dost, všimněte si modřenců, bleděmodrých a bílých jako z krajky.

modřenec arménský
modřenec arménský

DSC_0092

Kosatečky síťkované byly vystaveny v klasické modré, ale i v méně obvyklé žluté barvě.

DSC_0125

Kosatečky se s Vámi rozloučím, výstava trvá až do 15.března, tak to třeba stihnete.  A nebo nabízím podstatně pohodlnější variantu, navštivte moji fotogalerii, kterou jsem pro Vás společně se sluníčkem vytvořila ZDE.

Krásně dny příští, Vaše Aubrieta


Kam dál ?
Domů | Aubrietiny procházky | Aubrietina zahrádka | Aubrietiny nápady | Archiv | Fotogalerie
další podobné články

Vázy a tulipány na Pražském hradě
Narcis
Tulipán
Africké fialky a tořivky ve Fata Morganě

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup