Zvířetice a zvířetická keramika

Tak jsme jednou jeli okolo Mladé Boleslavi, měli jsme chvilku a tak říkám „Jdeme se kouknout na Zvířetice“. A byl to moc dobrý nápad. Protože jsem měli opravdu jen chvilku, navíc jednoho člena výpravy bolela převelice noha, jeli jsme autem až na parkoviště ke zřícenině. To obvykle neděláme, to nemáme rádi.

 

DSC_0797

 

Řeknu Vám, zřícenina je impozantní. Hrad stojí na Bakovsku už od počátku 14. století, byl postaven Zdislavem z Lemberka. Chránil ho vodní příkop, vyzděný, to si mohli dovolit jen ti bohatší. Obvyklý býval příkop zeminný. Během let prošel hrad mnoha přeměnami, gotickou, renesanční, nevyhnuly se mu ani dva požáry, po tom posledním v roce 1720 zůstal hrad opuštěn. Byl pak rozebírán na stavební materiál a chátral.

 

koláž2

 

Představte si, že si na hrad dělal výlety i Karel Hynek Mácha, známý to milovník zdejšího kraje. Zvířetice  dokonce i namaloval, na kresbě je ještě vidět  zachovalá vyhlídková věž. I v současnosti je hrad oblíbeným objektem pro fotografy a  výletníky. Z věže (v současnosti se opravuje) můžete vidět Babu i Bezděz.

Přímo u vstupu do hradu  stojí hotel, myslím, že bude pro ty náročnější.  O hotelu ZDE.

 

koláž1

 

Bylo nám líto, že se nemůžeme vydat po některé z turistických tras, navíc začalo pršet. I sjeli jsme zpět do vesnice a čekalo na nás  překvapení.

 

DSC_0839

 

 

Hrnčířský dvůr Zvířetice. Už vstup mě okouzlil. Je vidět, jak blízko mají majitelé k přírodě.

 

koláž4

 

 

Zahrádka, prodejna a v ní milý pán. A těch hrnečků, keramických obrázků, zapichovátek do květináčů – mám moc ráda tyhle ozdůbky. Pokud Vás nadchne jahůdka, tak jako mne, není na prodej…..Ale snad příští rok….

koláž5

Až budete ve Zvířeticích, určitě si zvířetickou keramiku nenechte ujít, potěší Vás na duši.  O zvířetické keramice ZDE.

koláž3

A projděte se vesnicí, bude na Vás koukat kůň, možná…

DSC_0825

Vaše Aubrieta


Kam dál ?
Domů | Aubrietiny procházky | Aubrietina zahrádka | Aubrietiny nápady | Archiv | Fotogalerie
další podobné články

Krabičky od Haničky
Vinařství U Rytířů
Hrabalovým Kerskem
V Postřižinách 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Časový limit byl překročen. Načtěte prosím CAPTCHA znovu.

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Co když si příště nevzpomenete?

Nejnovější aubrietin příspěvek přímo na Váš e-mail :-)


Děkuji za Vaši návštěvu

Powered by WordPress Popup